Trja
A rgi nagy legendk egyike-msika oly eleven tzzel ragyog, hogy fnyk vezredeken t sem homlyosul el. Kzjk tartozik a Trk orszg szaknyugati partjn llt Trja kifosztsnak trtnete is. A trgyi bizonytkok hinyban, st a mind a mai napig ismeretlen helyszn ellenre is hisznk a trjai hbor mesjben.
A nmet utaz, Heinrich Schliemann konkrt valsgknt fogadott el egy bronzkori trtnetet, mely tmit s szenvedlyeit illeten ppoly szvevnyes s megindt, mint egy Shakespeare-drma. A trjai hbor esetben a legenda a valaha rt leghresebb hskltemnyek egyiknek, az Ilisznak ksznheti nagysgt s maradandsgt.
Az si Trja trtnete
A grgk s trjaiak hosszan tart hborjt megnekl trtnetet ma az esemny ihlette npkltszeti alkotsok gyjtemnynek tekintik. Homrosz, a klt - ha lt egyltaln - felteheten valamelyik ion szigeten, pl. Khioszon vagy Szmrnban szletett a Kr. e. 8. szzadban. Ktsgtelen hrnvre tehetett szert, mely elksrte halla utn is. A trtnet sokig szjhagyomny tjn terjedt, a mesl mindig "ahogy Homrosz megnekelte" szavakkal fejezi be a maga rszt.
A vros bukst a trjai kirly, Priamosz finak a vlasztsa okozta. Parisz azt a ktes s veszlyes megbzst kapta, hogy dntse el, ki a legszebb, Hra, Helen vagy Aphrodit. Az istennk lelkiismeretlenl megvesztegettk Pariszt. A kirlyfi knyszer vlasztst nem egyszeren a tetszs vagy a vesztesek bosszjtl val flelem vezrelte, vlasztania kellett a gazdagsg s egsz zsia trnja, a blcsessg s legyzhetetlensg, valamint a sprtai kirly, Menelaosz felesgnek, Helennek szerelme kztt, aki a vilg legszebb asszonynak hrben llt. Vlasztsa Helenre esett, s ezzel tz vig elhzd tragdit indtott el, mely elpuszttotta npe vrost, s szmtalan frfi, asszony s gyermek letbe kerlt.
A trjai hbor fordulpontja akkor kvetkezett be, amikor a grgk megptettk a hatalmas falovat. Belsejben harcosokat rejtettek el, s gy tettek, mintha elvonulnnak Trja all. A falovat Panasz Athnnek, a blcsessg istennjnek tancsra ptettk, aki ezen a grg vzn az llat fejt simogatja. Miutn a trjaiak bevontattk vrosukba a falovat, s megnnepeltk gyzelmket, lomba merltek. A grgk kibjtak a lbl, visszatr seregk eltt kinyitottk a vros kapujt, s lemszroltk a trjaiakat
Hol llhatott Trja ?
Mr az korban is ktsges volt s sok vitt szlt Trja holltnek pontos meghatrozsa. Amikor a (mai) Trkorszg szaknyugati rszn tallhat Ikon grg laki az vrosukat tartottk Trja igazi utdjnak, Homrosz tantvnyai hinak neveztk ket. Vagy a rmai fldrajztuds, Sztrabn (kb. Kr. e. 60-Kr. e. 21) tvedett, amikor a valsgos helysznt 5,6 km-rel kzelebb tette a hegyekhez, a "trjaiak falujba" ?
Az Ilisz a Szkamandrosz folyt tpll kt forrs mell helyezi Trjt, az egyik forr s gzlg, a msik jeges s hideg. 1791-ben Le Chevalier francia utaz ennek alapjn hatrozta meg a vros helyt, szerinte Trja Bunarbashi falu terletn llt, melynek neve forrst jelent. A falu fltt fellegvrhoz hasonl sziklaorom magasodott, ahol tbb forrs trt a felsznre.
Tudsok tbb mint kt nemzedke hagyta figyelmen kvl azt a tnyt, hogy a forrsok vize azonos hmrsklet… Ezrt jtt ide vgl Heinrich Schliemann is, hogy Trjt felkutassa. Miutn nyomt sem tallta a keresett vrosnak, nagy remny sjt thelyezte a hisszarliki fldhalomhoz. Ez az alacsony fekvs domb csaknem 4,8 km-re van a tengerparttl, a trjai sksg kt f folyja kztt, melyeket az Ilisz Szimoeisz s Szkamandrosz nven ismer. Ikon polgrai mgsem bizonyultak hinak, mert vrosuk romjainak kzelben fedezte fel Schliemann Trjt…
Kilenc Trja
Dr. Heinrich Schliemann, a rgszet fenegyereke mdfelett cltudatos ember volt. Gyerekkora ta lmodozott arrl, hogy felkutatja Homrosz eltnt vrost, Trjt. A hisszarliki satsok 1870-ben kezddtek el, s 20 vig tartottak. Leginkbb gy, ahogy buldzerrel szoks… Schliemann lelkes, de felettbb rendszertelenl dolgoz amatr rgsz volt. satsai sorn akaratlanul megsemmistett olyan archeolgiai bizonytkokat, melyek gondos krltekintssel megmenthetk lettek volna, az satsi terletrl olykor anlkl vitt el leleteket, hogy lelhelyket pontosan dokumentlta volna. De tbb si erdtmnyt feltrt, szmtalan fegyverre s hasznlati trgyra bukkant, s szentl hitte, hogy megtallta Trjt. A korszakkal foglalkoz trtnszek ktsgbe vontk lltsait, tmogati kzt volt azonban W E. Gladstone angol miniszterelnk, maga is kivl klasszika-filolgus.
Schliemann, risi rkot vjt a hisszarliki dombba, s sajnos belesott a lelhelynek abba a rtegbe, amit a leginkbb keresett, a homroszi Trjba. rthet mdon zavarba ejtette a domb rtegezettsge. Ennek ellenre az kori rmai telepls, llium alatt elklnlten ngy, egymsra plt vrost sikerlt felismernie, s eldnttte, hogy a keresett Trja alulrl a msodik. Ez a kvetkeztets nem aratott ltalnos tetszst a rgszek krben, s ez felbsztette Schliemannt. Ezrt volt olyan mrhetetlenl bszke, amikor 1873-ban rbukkant "Priamosz kincsre" - ahogy nevezte.
Schliemann trtnete a kvetkezkppen hangzik, amint kista az arany kszereket, odaadta fiatal s szp grg felesgnek, Szophinak, aki a vllkendjbe rejtette a trk tisztviselk s munksok szeme ell. Van egy fnykp, melyen a hlgy "Helen kszerei"-t viseli. A kincslelet mellett serlegeket, lndzsafejeket, flbevalkat is talltak, valsznleg valamennyi Trja II-bl vagy Trja III-bl (kb. Kr. e. 2200) szrmazik. Csakhogy ez egyltaln nem a homroszi Trja (Trja VI) idszaka. Az ugyanis felteheten Kr. e. 1260-ban pusztult el. Sajnos, 1945-ben egy kivtelvel valamennyi flbeval s egy-kt kisebb trgy eltnt Berlinbl.
Egy szakavatott rgsz, Wilhelm Drpfeld segtsgvel aztn fokozatosan krvonalazdni kezdett Trja bonyolult trtnete s felptse. Schliemann s Drpfeld 9 f rteget sott ki, ezek mindegyike egy-egy kln, az idk folyamn egymsra plt vrost kpviselt. A rtegeket megszmoztk, a legkorbbi lett Trja I, a legksbbi, mr a rmai korban plt vros a Trja IX. A ksbbi kutatsok tovbb finomtottk ezt a rendszerezst, szmos msodlagos rteget regisztrltak, gy ezek szma sszesen 46-ra emelkedett. Br Schliemann maga gy vlte, a Trja II. a valdi Trja, azta bebizonyosodott, hogy a mtoszok vrosa alighanem a VIIa szm. Ez a rteg tzvsz nyomait mutatja, az itt tallt csontvzak llapota arra enged kvetkeztetni, hogy a vros lakit i. e. 1250 tjn lemszroltk, mrpedig a szakirodalom ekkorra teszi Trja pusztulst…
Trja kilenc vrosnak legjobb llapotban megmaradt plete egy amfitetrum a munkaterlet dli oldaln.

A Kr. e, 1. szzadban Julius Caesar kezdemnyezsre jjptsi programot hirdettek meg. Ennek rksge az utols s legnagyobb vros, Trja IX, mely Kr. u. 350-ben nptelenedett el.
Mi maradt Trja vrosaibl ?
Sok utaz, tl kicsinek s unalmasnak tartva, elkerli Trjt. S valban, Priamosz ers fallal krlvett, mondabeli erdjhez kpest csakugyan kicsi. Alapterlete mindssze 137 x 183 m, nhny tucat lakhz szmra elegend hellyel, s taln ha ezer lakos lhetett itt. De tbbek kztt ppen a mrete az, ami klnsen megindtv teszi, mert olyan sebezhetnek tnik.
A tengerpart, ahol a grg hajk horgonyoztak, ma 15 km-rel tvolabb hzdik, mint abban az idben, amikor Akhilleusz haragjban vgigvonszolta Hektr holttestt Trja krl. A vros Homrosz ltal megnekelt jellegzetessgei kzl mra csak kett maradt, a magasra ntt f kzt szntelenl fj szl (ezen a krnyken sehol msutt nincs lgmozgs) s a kis trpetlgyek, melyek mintha csak ezen az egyetlen helyen lnnek meg. Taln Rose Macaulay angol r ejtette az utols szavakat Trja varzsrl a Trebizond tornyai cm knyvben. "Azon tndtem, elg vros llt mr a vilgon, s az elpusztultakat jobb bkn hagyni, hadd pihenjenek a f, az aszfodlosz s a tskebokrok alatt, flttk a shajtoz szllel, s a tvolban a tengerrel, ahol a grg hajk vrakoztak tz ven t…"